Miks koerad kaevavad?
Mõned koerad armastavad kaevata. Ja omanikud ei mõista, mis sunnib nende neljajalgseid lemmikuid lillepeenart või higi ja vaevaga rajatud inglise muru ümber kujundama.

Kaevamise peamiseks põhjuseks on enda lõbustamine, sest kaevamine aitab kenasti aega sisustada. Kuid on ka teisi põhjuseid - kondi peitmine, suvel jahedama küljealuse otsimine, mõnikord ka pääsemistee otsimine ebameeldivast ümbrusest või olukorrast.

Sellegipoolest saab tark koeraomanik koerapidamise ja veatu muruvaiba ühendada, kui kasutada mõistust ja veidike kavalust. Jälgige oma koera ja tehke kindlaks, miks ta kaevab. Ning leidke seejärel probleemile lahendus.

Kui põhjuseks on palavus, pakkuge talle võimalust end jahutada, vees näiteks, või tooge ta päeva kõige kuumemateks tundideks tuppa.

Kui koer kaevab igavusest, andke talle rohkem füüsilist ja vaimset tegevust - väsinud koer on hea koer!

Kaevamine võib olla ka stressi väljaelamise märgiks. Võib-olla tunneb koer end üksikuna? Hoolitsege selle eest, et ta tunneks end karja (pere) liikmena, ärge jätke teda tegevusetult pikkadeks perioodideks üksinda.

Kaevamisest võõrutamine

„Brunokene kallis, me ju rääkisime möödunud nädalal, et lillepeenrasse ei tohi auku kaevata." Selline võõrutusmeetod häid tulemusi ei anna, kui üldse mingeid. Koer kergitab teile vastuseks vaid kulme ja mõtleb: „Mida ta nii pikalt kõneleb, mitte mõhkugi ei saa aru." Ning kaevab edasi.

Kui olete otsustanud koera kaevamisest võõrutada, ei tohi teda pikaks ajaks järelvalveta jätta. Püüdke viibida väljas koos temaga, ja kui ta üritab kaevata, andke konkreetne keelav käsk. Piirduge vaid sõnalise käsklusega, ärge jookske koera juurde. Vastasel juhul riskite sellega, et ta õpib selgeks mängu „kaeva ja põgene". Nii on ju lõbus, kui omanik kaasa mängib ja koera taga ajab!

Kui koer on augu kaevanud, kuid te pole teda teolt tabanud, ei tohi looma karistada. Ta võib küll käituda nii nagu tunneks end süüdi, kuid tegelikult ei seosta koer põhjust ja tagajärge. Alandlik käitumine on vastus teie vihasele hääletoonile ja kehakeelele.

Mõnede tõugude jaoks on kaevamine instinktipõhine tegevus, millest koera võõrutada on võimatu. Kui te ei saa kaevamissoovi välja juurida, võite määrata piirkonna, kus kaevamine on lubatud. Matke maha mõned mänguasjad või maius ja näidake koerale, kus kaevata. Ning kiitke, kui ta just seal kaevab.

Peitke „kaevamisalale" vahel mänguasju ja maiusi ka siis, kui koer ei näe. Meeldiv üllatus nende leidmisel aitab kinnistada teadmist sellest, kus kaevamine on lubatud.

Kaevamiskalduvustega koera nägemisulatuses ei tohiks tegeleda taimede istutamisega. Kui seda siiski teete, võite üsna kindlalt arvestada võimalusega, et teie poolt istutatud taimed veidi aja pärast mullast välja kaevatakse.

Allikas Maaleht, Aive Sarjas
Märksõnad:

Tagasi