Küsimus:

Tere!

Koer on 14 aastat vana, umbes 30 cm kõrge, krants. Üleeile jalutades hakkas ootamatult taaruma (oleks nagu purjus või pea käiks ringi), silmad hakkasid pöörlema ning lõpuks kukkus külili ja jäi ühte punkti vaatama. Mõne aja pärast tõusis püsti. Pärast sellist atakki kõnnib aeglaselt, tagumised käpad oleks nagu nõrgemad, laminaatpõrandalt ise püsti ei saa, aga kui juba püsti, siis kõnnib küll, jääb tihti lihtsalt seisma ja ühte punkti vaatama, pärast söömist oksendab toidu välja ja see on pruun, loomaarst tegi vereproovi, sealt selgus, et loom aneemiline ja põletikunäit kõrge, seoses sellega sai antibiootikumi, vitamiini-, liigesesüste, süda korras, vasakus kopsus kahin. Kas mu koeral võis olla midagi insuldi taolist?

Ette tänades Piret


Vastus:

Tere,

Insulti ei saa välistada, samas on tunnuseid, mis viitavad veel millelegi muule - kopsus kahin (kopsupõletik?, kasvaja?), oksendamine ja ilmselt veri okses (sellest ? ka aneemia). Kindlasti vajaks mingi aja pärast kordusvereproovi ning peaks tegema ka röntgeni ja ultraheli.

Selliste tunnustega võib kulgeda ka soodsa prognoosiga vestibulaarsündroom (vt. https://lemmikloom.delfi.ee/tervis/kui-minu-koer-kui-koer-hakkab-jarsku-pead-kallutama-voib-probleemiks-olla-tosine-ja-ebamugavust-pohjustav-terviserike?id=87571711), mille korral esineb esimestel päevadel ka oksendamist, aga kopsukahin ja aneemia on ilmselt põhjustatud millestki muust.

Kui oksendamine kestab ning loom ei näita paranemise märke paari päeva jooksul (vestibulaarsündroomist paranemine võtab aega, aga koer harjub oma olukorraga paari päeva jooksul), tuleks kindlasti taas arsti poole pöörduda ning soovitavalt konsulteerida ka neuroloogiga (dr. Viitmaa või dr. Lapp kliinikus Erivet).

Lugupidamisega
loomaarst Tiina Toomet

 

 

 


Tagasi