Küsimus:

Tere!

Mul on 3 aastane isane welshi springerspanjel ja ta närib oma vasakut käppa. Asi on nii kaugele läinud, et koht, mida koer närib on pruunikas. Varem olid kõik käpad üleni valged. Nüüd, 2 kuu jooksul läheb esimese vasaku käpa üks koht järjest pruunikamaks. Tihti on haav katki. Ööseks panen talle krae kaela, aga koer on kaval ja toas olles läheb märkamatult nurka, kus ma teda ei näe ja hakkab käppa lakkuma (päeval, kui kraed ei ole).

Koera ostsin kui ta oli 6 kuune ja mäletan, et koguaeg on tal liigesed sügelenud. Alguses käisin koeraga Janne Orro loomakliinikus, sest koer näris vasaku käpa varbavahesid, varvaste vahelt leiti mingi bakter. Arst andis sügelus ja bakteri vastase šampooni. Koera käppasid pesin 3 korda nädalas, aga siis hakkas koer vasaku käpa külge närima, selles on ka praegu probleem. Siis läksin uuesti Janne Orro kliinikusse, kus algas allergia toidu andmine.

Tegin mitu kuuri erinevate toitudega läbi, aga midagi ei muutunud. Siis läksin Maaülikooli loomakliinikusse, kus hakkasin koerale andma sügelusevastaseid tablette, (Medrol) kaks korda päevas.  Lisaks sain ka vedeliku, mis peaks sügelust leevendama, aga kuna koer on haava katki närinud, siis hakkab tal käpp kipitama ja vedelikku ei ole soovitatav lahtise haava peale panna. Kahjuks on vedeliku pakend ära visatud ja nime ei oska öelda. Loomaarst soovitas kogust suurendada kui tabletid ei aita, aga praegu pole ma veel seda teinud.

Ükski arst ei oska öelda, mis otseselt koeral viga on. Janne Orro ainukesena arvas, et asi on allergias, aga toiduallergiaga tegu ei olnud. Muidugi on veel võimalus, et tegu on tolmu vm allergiaga.
Lisan ka pildi koera käpast hetkeolukorrast.

Muidu on koer treenitud ja kuulekas, aga kui ta käppa lakkuma hakkab ei aita muu, kui vägisi pea üles tõstmine, sest koer lihtsalt ei kuula. Praegu ei julge pealt karva ära lõigata, sest siis saab koer ise haavale paremini ligi. Aga kui karvade vahelt vaadata, siis ühe koha pealt on ta karvad täiesti ära kakkunud ja õrnad punakad täpid on naha peal.

Äkki oskate soovitada kliinikut, kuhu minna või olete kokku puutunud sarnase juhtumiga?

Aitäh,
Greete

Vastus:

Tere,

Kui käisite Maaülikooli kliinikus dr. Sveta Belova juures, siis olete meie kõige targema tohtri juures käinud ja edasi ei oskaks teid kuhugi saata.

Minu arvates olete kõik õigesti teinud. Medroli doosi suurendamine peaks sügelust vähendama, aga põhjust me ikkagi ei tea. Tolmuallergia tuleb muidugi kõne alla ja sellest tulenev sügelus peaks alluma Medrolile. I ja II fotol näib olevat ka põletik, siin on ilmselt vaja ka põletikuvastane ravi.

Kui toiduallergia on 100%-liselt välistatud, siis jääbki üle kahtlustada tolmuallergiat või mingit liigeseprobleemi, kui lakkumine toimub konkreetse liigese piirkonnas. Siis peaks konsulteerima ka ortopeediga. Tolmuallergia täpsemaks diagnoosimiseks oleks mõistlik pöörduda dr. Belova poole.

Kui närimine, lakkumine on suunatud vaid ühte konkreetsesse kohta ja muid naha- või kõrvaprobleeme pole üldse, siis on ka võimalik, et tegemist ei olegi nahahaigusega, vaid probleem on nii öelda kõrvade vahel (käitumisprobleem). Käitumisprobleemidega tegeleb Maaülikooli loomakliinikus Tiia Ariko.

dr. Tiina Toomet


Tagasi